Próchnica

Próchnica jest chorobą zębów, która polega na demineralizacji oraz rozpadzie tkanek zęba. Gdy nieleczone próchnica spowoduje ubytki próchnicowe zęba, cały ząb ulega rozpadowi i zostaje poddany ekstrakcji.

Leczenie próchnicy polega na tym, że usuwane są zainfekowane tkanki zęba, jest to spowodowane tym, że gdy w nieodpowiednim czasie zgłosimy się do lekarza może to być już początek próchnicy która obejmuje całą jamę ustną. Gdy tkanka twarda zęba ma zmieniony kolor, gołym okiem można zauważyć, że próchnica opanowała ząb. Gdy zostaną usunięte tkanki zęba zainfekowanego próchnicą, ubytki zębowe zostają wypełnione stomatologicznym materiałem, który zapobiega przedostawaniu się bakterii do wnętrza zęba.

Warto pamiętać, że nawet przy leczeniu próchnicy lekarz dentysta podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe, niekiedy próchnica nie obejmuje jednego, ale kilka zębów. Gdy samo leczenie próchnicy nie wystarczy, brane jest wtedy pod uwagę leczenie kanałowe zęba. Dzieje się tak, ponieważ nieleczona próchnica zęba, może spowodować zapalenie miazgi zęba, wtedy tylko leczenie kanałowe może uratować ząb.

W leczeniu próchnicy najważniejsze są jednak wizyty kontrolne w gabinetach stomatologicznych, to one w dużym stopniu zapobiegają próchnicy, gdy małe ubytki zębowe są od razu leczone, to próchnica nie rozwija się dalej w jamie ustnej, jest usuwana podczas zabiegów stomatologicznych.

Próchnica w swym pierwszym stadium odznacza się przebarwieniom powstałym na szkliwie zębowym, nieleczona powoduje ubytki próchnicowe, które z czasem dają o sobie znać pacjentowi. Wywołują niewielki ból zęba, który nasila się piciu i jedzeniu.

Objawami próchnica są najczęściej:

 

  • Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust
  • wrażliwość zębów na zimne i ciepłe potrawy i napoje
  • bolesność przy szczotkowaniu zębów i przy samym żuciu pokarmów
  • ubytki w zębach